מיהו יהודי?
הרצאות לשוחרי תרבות ודעת, אנשי חינוך ואקדמיה
הפרק "מיהו יהודי" (מתוך הספר)

יום כיפור, מאוריציוס גוטליב
  
"מיהו יהודי" היא אחת מהסוגיות המרכזיות והטעונות ביותר בשיח היהודי עכשווי. חשיבות הדיון נובעת מההשלכות שיש להגדרת המושג "יהודי" על עיצוב התודעה היהודית העצמית של כל יהודי, ומההשלכות על עיצוב זהותה היהודית של מדינת ישראל. לצד ההשלכות התרבותיות יש לסוגייה גם היבטים משפטיים מרחיקי לכת.

10 הגדרות. להגדרת מיהו יהודי יש חמישה מרכיבים בסיסיים: בלעדיות (אין לו/לה דת אחרת), לידה כיהודי/ה, גיור, תודעה יהודית, וישראליות. חילוקי הדעות מתמקדים במשקל שיש לתת לכל אחד מהמרכיבים השונים; בעיקר בשאלה אם הוא מהווה תנאי הכרחי (תנאי שחייב להתקיים) או תנאי מספיק (תנאי שעונה על דרישות ההגדרה), ואם כן, איך ליישם אותו הלכה למעשה? מהדיון עולות עשר הגדרות של "יהודי", שהן 10 מודלים שונים של יהודי.

הרצאה. אני מזמין אתכם למסע אינטלקטואלי להכרת ההגדרות של "יהודי" בהרצאה בת 90 דק'; זהו מסע אינטלקטואלי שבו נדון בהגדרות השונות וברציונאל של כל אחת מהן, ונמפה את חילוקי הדעות האידיאולוגיים בסוגיית "מיהו יהודי?". ההרצאה מבוססת על מחקר רב-תחומי (שלי) שבו השתתפו 54 אנשי רוח, חוקרים, רבנים, ומחנכים ידועים שדנו 'בשאלות הגדולות' של היהדות. פרטים באתר האינטרנט יהדות: מהות ותוכן (www.success.co.il).
קהל יעד: שוחרי תרבות ודעת (הציבור הרחב), אנשי חינוך ואקדמיה. ההרצאות מותאמות לקהל היעד.

הפרק "מיהו יהודי" (מתוך ספר)
הפרק מנתח את המושג "יהודי", על ריבוי הפנים שלו, כפי שבא לביטוי בהגדרות של עשרות אנשי רוח, חוקרים, רבנים, ומחנכים ידועים. הפרק ממפה את הוויכוח האידיאולוגי בעם היהודי, משרטט, עשרה מודלים של יהודי, ודן ברציונאל שלהם. הפרק "מיהו יהודי" פורסם בגרסה דיגיטאלית במסגרת כתב יד של הספר "מפת ידע של היהדות". הפצת הספר הופסקה. ניתן להשיג את הפרק בפורמט דיגיטאלי (PDF). 

ד"ר חיים צינס.
יש לי תואר שלישי בחינוך (יהודי). אני חוקר בתחום מדעי המידע ומומחה במיפוי ידע. פרסמתי עשרות מאמרים בכתבי-עת בינלאומיים חשובים, זכיתי בקרנות מחקר, והופעתי בכנסים בינלאומיים. לימדתי באקדמיה ובמכללות והיום אני משמש כחוקר אורח בברזיל, בנוסף לפעילותי בישראל.

להזמנת הרצאות ביהדות: טל. 02-5816705;  0547-933998; דוא"ל: chaim.zins@gmail.com

רכישת הפרק "מיהו יהודי"
- גרסת PDF לשימוש אישי: 20 ש"ח. פרטים ורכישה  
- גרסת PDF לשימוש מוסדי: פרטים ורכישה
- לחוקרים: ניתן לעיין בחומר המחקרי המקורי. 
פרטים 

קורס בנושא מפה של הידע האנושי


הרצאות נוספות בנושאים: 10 עמודי הידע האנושי;  מהי יהדות?מפת ידע של היהדות;
מידענות מחקרית: חיפוש מידע איכותי


Dr. Chaim Zins   ד"ר חיים צינס

  כל הזכויות שמורות לד"ר חיידם צינס, ירושלים 2012. חיים צינס, הגנה 26, ירושלים, 97852; טל. 02-5816705