מיפוי ידע

מיפוי ידע

Select your language

עשרת הדיברות המקראיים

הדיברות המקראיים

יראה. עשרת הדיברות ניתנו למשה במעמד הר סיני (שמות כ, ב – ידדברים ה, ו – יז), והוא קיבל אותם ביראה. "יראה" מציין פחד או כבוד. על יראת שמיים נאמר "הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים (תלמוד בבלי, ברכות לג, ב)". האם משה קיבל עליו את עשרת הדיברות, שנתן לו אלוהים, מתוך יראת כבוד, ומרצונו החופשי (שהרי 'הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים', שנתונה בידיו של האדם הירא עצמו)"; או האם הוא קיבל את עשרת הדיברות משום שפחד? ♦ אמונה דתית מושכלת. זהו ההבדל בין אמונה דתית מושכלת לבין אמונה דתית הנובעת מפחד ומהתניות חברתיות. וכל אדם מאמין, העומד על דעתו, צריך לשאול את עצמו מה מקור האמונה שלו, יראת כבוד או פחד, ולשקול את אמונתו 'במשקולות השכל שלו'.


תגובות: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) | אתר.

עטיפת הספר "עשרת הדיברות".
מחיר מומלץ: 50 ש"ח. 
להזמנת הספר: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) | אתר.

צילום: דאיניס מאטיסונס (2007), יהודי מתפלל בכותל המערבי בירושלים (פרט), CC BY 2.0. 
(Photograph by Dainis Matisons).